History
2023 Nominees
Irma Aguilar, SKPS Migrant Education
Jeanette Aguirre, Roberts High School
Erin Ahlquist, SKPS Early Childhood
Harry Ahn, Blanchet Catholic School
Favi Baez, Grant Community School
Merri Bath-McDonald, McKay High School
Gilberto Bedolla, South Salem High School
Patrick Bertsch, Leslie Middle School
Jessica Beus, Swegle Elementary School
Alyssa Bond, North Salem High School
Kathy Bowers, Candalaria Elementary School
Christine Bowlby, EDGE Program
Tony Brandt, SKPS Student Services
Caryn Brooks, SKPS Student Services
Margaret C. Hill, Bush Elementary School
Michael Cape, SKPS Transportation
Katelyn Coburn, Leslie Middle School
Pat Curran, Whiteaker Middle School
Kelsey Daniels, Schirle Elementary School
Michael Daniels, SKPS Technology
Ashley Delarosa, Claggett Creek Middle School
Rachel Dixon, Judson Middle School
Anna Edison, EDGE Program
Marilyn Edwards, Schirle Elementary School
Curtis Fisher, CTEC
Sheila Gebhardt, SKPS Music and Theater
Artonya Gemmill, EDGE Program
Bethea Gliebe, Sumpter Elementary School
Jessica Godinez, Myers Elementary School
Mateo Gonzalez, Parrish Middle School
Amber Green, Battle CreekElementary School
Jason Gundlach, Candalaria Elementary School
Ramon Gutierrez, SKPS Migrant Education
Micki Halsey Randall, Blanchet Catholic School
Ben Handrich, South Salem High School
Stephen Haner, Claggett Creek Middle School
Bridget Hawley, Harritt Elementary School
Scott Johnston, McKinley Elementary School
Kathleen Jonathan, SKPS Student Equity, Access and Advancement
Sarah Keck, South Salem High School
Stacy Kilgroe, West Salem High School
Angela Lague, Houck Middle School
Janet Linares, South Salem High School
Dalton Lindsey, Straub Middle School
Richell Lutz, Englewood Elementary School
Jennie Madland, Leslie Middle School
Jenny Martinez, Hammond High School
Reggie Maxwell, Valley Inquiry Charter
Denny McCarthy, Straub Middle School
Kyle McGrath, McNary High School
Celia Miramontes, Scott Elementary School
Daniel Monroy, South Salem High School
Carl Mucken, Queen of Peace Catholic School
Sheila Muller, Harritt Elementary School
Hortencia Navarrete, Bush Elementary School
Rahel Owenya, SKPS Language Services
Jeremy Parker, Auburn Elementary School
Karen Perez, SKPS Elementary Curriculum
Maija Peters, Harritt Elementary School
Lisa Pierson, Judson Middle School
Jacqueline Pope, Sprague High School
Dennise Pozos Gonzalez, West Salem High School
Denise Proudfoot, South Salem High School
Dustin Purnell, Parrish Middle School
Ariana Recher, Wright Elementary School
Cynthia Richardson, SKPS Equity, Access and Advancement
Joel Rocha Torres, Swegle Elementary School
Vinnie Rolfness, South Salem High School
Maricela Ruiz Herrera, McKay High School
Rachel Ryan, Leslie Middle School
Rick Saffeels, Candalaria Elementary School
Jody Saunders, Crossler Middle School
Jessica Solis Flor, Roberts High School
Megan Spickerman, Chapman Hill Elementary School
Gabriella Steinlicht, Kennedy Elementary School
Tanya Stevens, Pringle Elementary School
Sarah Theis, Highland Elementary School
Tim Thomas, Wright Elementary School
George Thomson, West Salem High School
Karla Tibbits, West Salem High School
Dena Turner, Stephens Middle School
Denny Van Wyck, Brush College Elementary School
Marisa Varay, West Salem High School
Alyssa Veliz, Yoshikai Elementary School
Kevin Vignery, Grant Community School
Sherry Waters, Scott Elementary School
Greg Watson, Clear Lake Elementary School
David Whetzel, Scott Elementary School
Alina Yory, Hallman Elementary School
Past Winners
2019
Taya Woodwall, School Office Specialist at South Salem High School
Jason Erickson, Music Teacher at Clear Lake Elementary School
Shauna DeVos, Office Manager at Jane Goodall Environmental Middle School (JGEMS)
Yuriana Coronado, Community School Outreach Coordinator at Auburn Elementary School
John Scott, Teacher at Parrish Middle School
Joana Guevara Cruz, Teacher/English Language Facilitator at Hallman Elementary School
Terry Woods, School Bus Driver at Roberts High School/Teen Parent Program
David Fender, Coordinator at the Office of Behavioral Learning
Kelly Greer, Counselor at Leslie Middle School
Donna Duval, Social Studies/English Teacher at CTEC
Larkin Smith Foley, English Teacher/AVID Coordinator at McKay High School
Laura Hofer, Culinary Arts Teacher at South Salem High School
2018
Barb Bamford, Salem-Keizer Public Schools AVID Coordinator
Jacqueline Benavides, Community School Outreach Coordinator, North Salem High School
Alyssa Darnell, Teacher, Mathematics, Special Programs, World Languages, Parrish Middle School
Phil Decker, Principal, Four Corners Elementary School
Brad Dixon, Teacher, Social Studies, AVID
Laura Hoagland, Bilingual Instructional Assistant, Kennedy Elementary School
Katrina Hull, Teacher, Mathematics and Engineering, McKay High School
Lee King, Lead Custodian, Walker Middle School
Chris Lieder, Registrar, Blanche Catholic High School
Lisa McIntyre, Assistant Principal, Roberts High School
Mike Melting, Teacher, Automotive, McNary High School
Beth Tinseth, Bilingual Teacher, Myers Elementary School
2017
Sara Casebeer
Sarah Ferguson-Manon
JoyAnna Forsythe
Louis Tiller, Tana Garcia
Allison Silbernagel
Patrick Doody
Sally Tsukamaki
Stacey Morgan
Keith Broyles
Sean Farmer
Sheila Morales
2016
Aimee Leaton
Eric Bradfield
Jolie Gilman
Kim Siegrist
Michelle Mills
Joseph Dull
Marianne Silvestre
Dinah Walsh
Tricia Nelson
Jason Kline
Monique Aguilar-Weaver
Christina Pierce
Leslie Van Meter
2015
David DeRoest
Amy Divelbiss
Katie Gilmour
Christina Gragg
Rebecca Hollen
Linda Kitchin
Holly Ruston
Terra Shiffer
Jennifer Walloch
Kevin Wise
2014
Tiffany Carstensen
John Dixon
Noelia Flux
Melissa Frank
Jenny Gelbrich
Teresa Grindy
Allison Harris
Tricia Langerud
Jason Niedermeyer
Angelina Ochoa
Justin Pierce
Shannie Rediger
2013
Teresa Maciel
Deleah Salstrom
Heidi Tavares
Todd Wieweck
Jessica Morgan
Kim Cummings
David Baumer
Denisha Blondin
Ed John
Dottie Knecht
Jessica Sydow
Nancy Ingerson
2012
Joel Cowley
Maureen Foelkl
Wally Wing
Katie Young
Ronnie Brooks
Becky Crooke
Michele Husseman
Annie Burlison
Tracey Sherwood
Trycia Smith
Ryan Somerville
Maria Guadelupe Swenson
2011
Yadira Juarez
Lisa Shreeve
Bruce Lathers
Mary Heintzman
Chris Moore
Anita Maurer
Charlie Marshall
Carol Lindquist
Laura Estes
Rhonda Herbert
2010
Shannon Bateman
Don Berger
Dana Costa
Ryan Hari
Mike Lampert
John Mandeville
John Mangan
Michele Nowlin
Jody Orcutt
Lara Tiffin
Frances Woitte
Cheryl Yoder
2009
Stacie Creighton
Brian Eriksen
Adria Farina-Miller
Melinda Freshour
Brenda Hauswirth
Lee Horton
Mary Kruger
Scott May
Julie Nordlien
Janice Olinger
Mary Paulson
Christina Tracy
2008
Paula Hassenstab
Kathleen Hill
Josh Scott
Eileen Taylor
Matt Faatz
Lorelei Gilmore
Michael Ross
Laura Daniel
Andy Sheldon
Les Charles
Bonnie Gallagher
Christine Haskell
2007
Carlotta Arnold
Jean Craig
Karl Raschkes
Jim Lorenz
Michelle Ross
Nancy Fischer
Pattie Sloan
Rhonda Hansen
Rich Swartzentruber
Sarah Whitney
Steve Sanchez
2006
Dan Bliss
Sheri Bond
Olga Gloria
Karen Hannegan
James Henry
Christi McAfee
Jon Penhollow
Sue Speckman
Linda St. Pierre
Jeanette Teta
John Van Dreal
Danielle Wise
2005
Gayle Carrier
Debbie Comstock
Jennifer Edwards
Pat Henson
Ryan Kinnett
Sue Luft
Diane Miller
Rachel Stucky
Victoria Voronko
Pam Weisser
Jennie Williams
2004
Matthe Biondi
Alan De Meurers
Colleen Johnson
Wade Martin
Katie Nelson
Steve Norris
Gordon Ogo
Michael Reinbold
Tyler Scialo
Brian Sund
Terry Tucker
Pam Warren
Kathy Westcott
Autumn Zetlmaier
2003
Laurie Aguirre
Mark Atkinson
Elizabeth Callahan
Chuck Chamberlain
Barbara Fontana
Megan Trow Garcia
Davie Guile
Daniel Kenneth Jamsa
Lynda Kronenberg
Pam Medzegian
Rhonda Priollaud
Mindy Rodin
Cathy Tilley
Roxanne Warren
2002
Wayne Beckwith
Margo Bellock
John bohlander
Donna Bosco
Deana Dean
Pat Edelbrock
Maraline Ellis
Dan Gordon
Teri Johnston
Judy Lynch
Carol Proudfit
Mark Timmons
Darrell Trussell
Joyce Yoder
2001
Susan Adams
Sue Baisden
Bob Barnes
Lori Beck
Ken Collins
Shirley Giesbrecht
Patti Hoffert
Lisa Hughes
Cathy Jones
Barbara McKinley
Jim Saffeels
Mary Jean Sandall
Julie Speck
Carol Tower
Julie Wells
2000
Ron Baker
Laurie Baird
Cheryl Borden
Doris Brown
Lynn Freshour
Ken Hansen
Geri Johnson
Gloria Martin
Stephanie Miller
Mike Weddle
1999
Mark Anderson
Linda Baker
Gay Behnke
David Beranek
Debbie Donaldson
Tanya Grape
Robert Hamilton
Don Kirkwood
Mike Kolb
Patti O’Neil
Sati Sil
Berniece Thornton
1998
Elizabeth Alexander
Jane Berry-Eddings
Cheryl Bower
Vye Carlile
Pam Casteel
Ella-Marie Christensen
Grant Foster
Kathy Haney
Carol Kilfoil
Dixie Montgomery
Dwight Morse
Nancy Ward
Malia West
1997
Sandy Bauer
Gladys Camber
Jeaneen Gann
Chuck Graber
Jan Hansen
Tom Hewitt
Tim Jaskoski
Kathy Martell
Rey Mayoral
Patti O’Rielly
Tom Patterson
Kathy Sansone